Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Realme C55 6GB/128GBPre-owned
Sunshower| official| 128GB
৳14000 Tk
The Realme C55 boasts a 6.72-inch 90Hz IPS LCD display, a MediaTek Helio G88 chipset, and dual rear cameras with a 64 MP primary lens. Its 5000mAh battery and 33W fast charging ensure lasting performance, complemented by Android 13 with Realme UI 4.0.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
128GB
6GB
Region:official
specifications
| Display Size | 6.72 inches |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, ~392 ppi |
| Dimensions | 165.6 x 75.9 x 7.9 mm |
| Weight | 189.5 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| OS | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Chipset | MediaTek Helio G88 (12nm) |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| Memory | 128GB storage, 6GB RAM (microSDXC support) |
| Main Camera |
Dual 64 MP (wide, f/1.8) + 2 MP (depth, f/2.4); 1080p video recording
|
| Selfie Camera |
8 MP (f/2.0); 1080p video recording
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity sensor |
| Battery Info | 5000 mAh, 33W fast charging |
| Other Features / Info | USB Type-C 2.0, Mini Capsule feature, splash-resistant design, Dirac audio optimization |



